ZAPARCIA

ZAPARCIA

- 1.2..3...DNI I CO DALEJ...?

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

ZAPARCIA

Każdy człowiek oddaje stolec z różną częstotliwością. Badania wykazują, że rozbieżność pod tym względem w niektórych przypadkach jest większa niż nasze o tym wyobrażenie. Zaparciem nazywamy wypróżnianie się rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Najważniejsze jest, żeby nasz naturalny rytm wypróżnienia był efektywny pod względem oczyszczenia naszego organizmu oraz, żeby zaleganie stolca w jelitach lub wypróżnienie nie powodowało dolegliwości. Podczas zaparcia odczuwane jest nieprzyjemne przepełnienie jelita. Próby wypróżnienia, połączone są z wielkim wysiłkiem, często są daremne i towarzyszy im oddawanie twardego stolca, skurcze jelit oraz ból. Zwykłe zaparcie jest wprawdzie nieprzyjemne, ale niegroźne.

Zaparcie stanowi problem, jeżeli jest przyczyną bólów brzucha, bólów przy oddawaniu stolca, jeśli twarde grudki stolca są wyczuwalne przez powłoki brzucha, jeśli z tego powodu występuje gorsze samopoczucie lub jeśli w stolcu pojawi się krew.

NIEDROŻNOŚĆ JELIT

Zaparcia nie należy mylić z pojawiającą się nagle niemożnością oddania stolca, której towarzyszą bóle brzucha i wymioty. Stan taki jest ostrym zagrożeniem zdrowia, spowodowanym niedrożnością jelit, szczególnie zagrażającym osobom w podeszłym wieku. U osób starszych do niedrożności mogą prowadzić również przewlekłe zaparcia. Niedrożność jelit jest stanem nagłym, najczęściej wymaga przeprowadzenia operacji brzusznej w trybie nagłym.

KIEDY ZAPARCIA SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

  • Gdy zaparcie pojawia się nagle i bez przyczyny, szczególnie gdy towarzyszy mu krwawienie, ból brzucha i wymioty.
  • Gdy zaparcie występuje u noworodka, niemowlęcia, osób w podeszłym wieku lub upośledzonych (szczególnie z ograniczoną możliwością poruszania się).
  • Jeśli zaparcie występuje na zmianę z biegunką.
  • Gdy zaparcie może być spowodowane przyjmowaniem określonych leków.
  • Gdy zaparcie się powtarza, a leczenie samodzielne jest nieskuteczne.

POSTĘPOWANIE W ZAPARCIACH

Zaparcie jest często spowodowane złym stylem odżywiania. Brak ruchu, stres, brak czasu oraz problemy natury psychicznej mogą również przyczynić się do wystąpienia zaparcia. Niekiedy pracę jelit osłabia przyjmowanie pewnych leków (np. leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne lub preparaty glinu stosowane w chorobie wrzodowej żołądka). U kobiet wpływ na pracę jelit ma ponadto cykl menstruacyjny, menopauza oraz ciąża. 

Zaparciom można zapobiegać poprzez spożywanie pokarmu bogatego w substancje wypełniające (np. błonnik), picie dużych ilości płynów, aktywność fizyczną oraz unikanie stresów. W niektórych przypadkach skuteczne jest wypicie, tuż po przebudzeniu, szklanki zimnej wody. Powstrzymywanie odruchu wypróżnienia może prowadzić do zaparć. Długotrwałe zażywanie środków przeczyszczających prowadzi do przyzwyczajenia i do uzależnienia się od nich.