ZAPALENIE PĘCHERZA

ZAPALENIE PĘCHERZA

- GDY się często chce i do tego piecze....

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

ZAPALENIE PĘCHERZA MOCZOWEGO

Zapalenie pęcherza moczowego jest spowodowane najczęściej przez bakterie dostające się do pęcherza przez cewkę moczową. Infekcja ta dotyczy częściej kobiet, gdyż cewka moczowa kobiety jest o wiele krótsza niż mężczyzny, i w związku z tym bakterie mają krótszą drogę do przebycia. U niektórych kobiet zapalenie pęcherza moczowego może mieć tendencję do nawracania. Ze względu na powszechność schorzenia, częstość nawracania i stosunkowo niewielką liczbę powikłanych przypadków, możliwe jest leczenie nawrotów samodzielne lekami bez recepty.Perwszy przypadek infekcji oraz wszystkie zachorowania podejrzane o zajęcie innych odcinków układu moczowego, powinny być leczone przez lekarza. U mężczyzn przyczyną zapalenia pęcherza moczowego może być przerost prostaty. Zapalenie pęcherza moczowego częściej występuje u osób z wadami w budowie układu moczowego, chorych na cukrzycę, u kobiet w ciąży i w okresie menopauzy oraz u osób z założonym cewnikiem (rurką z tworzywa sztucznego umieszczoną w cewce moczowej, która służy do odprowadzania moczu). Zapalenie pęcherza u mężczyzn powinno być leczone przez lekarza.

Charakterystyczną cechą zapalenia pęcherza moczowego jest uczucie częstego parcia na mocz, przy czym najczęściej wydalane są tylko małe ilości moczu. Oddawaniu moczu towarzyszy piekący lub kłujący ból w cewce moczowej. Mocz może być mętny lub nawet krwisty i mieć nieprzyjemny zapach. Czasami zapaleniu pęcherza moczowego towarzyszy gorączka i złe samopoczucie. W większości przypadków zapalenie pęcherza moczowego ma łagodny przebieg i nie prowadzi do powikłań. Należy jednak wiedzieć, że może ono przenieść się drogami moczowymi wyżej - do nerek i wywołać zapalenie nerek.

KIEDY OBJAWY ZAPALENIA PĘCHERZA MOCZOWEGO SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

  • Jeśli zapaleniu pęcherza moczowego towarzyszą wysoka gorączka, wymioty, bóle w okolicach nerek lub ból głowy.
  • Jeśli zapalenie pęcherza moczowego zdarzy się podczas ciąży.
  • Jeśli w moczu pojawia się krew.
  • Jeśli zapalenie pęcherza moczowego występuje u mężczyzn lub dzieci.
  • Jeśli zapalenie pęcherza moczowego nie ustąpi lub nie poprawi się po kilku dniach samodzielnego leczenia.
  • Jeśli zapalenie pęcherza moczowego występuje nawracająco i często się powtarza.

ZAPOBIEGANIE

W zapobieganiu zapalenia pęcherza moczowego może być pomocne picie dużej ilości płynów, co powoduje że drogi moczowe są regularnie “przepłukiwane”. Nie należy również zbyt długo powstrzymywać wydalania moczu, gdy odczuwane jest parcie na pęcherz. Rzadkie opróżnianie pęcherza powoduje zaleganie moczu, co przyczynia się do rozwoju bakterii. Należy również dbać o właściwą higienę osobistą okolic intymnych. U niektórych kobiet do zapalenia pęcherza moczowego dochodzi w wyniku współżycia seksualnego. W tym przypadku kobieta powinna przed stosunkiem płciowym pić możliwie dużo płynów, a po stosunku – tak szybko, jak to możliwe – oddać mocz, aby wypłukać bakterie z pęcherza moczowego. Osoby mające skłonność do nawracania zapalenia pęcherza mogą przyjmować witaminę C i pić płyny zakwaszające mocz (np. kompot lub sok z żurawiny).