PRZEZIĘBIENIE

 • Przeziębiekie</br>katar, gorączka, kaszel
  Przeziębiekie
  katar, gorączka, kaszel
 • Przeziębienie</br>kaszel, katar, gorączka
  Przeziębienie
  kaszel, katar, gorączka

Przeziębienie

- jedna choroba, kilka objawów

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

PRZEZIĘBIENIE

Przeziębienie jest łagodną infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Początkowo pojawia się lekkie drapanie i ból w gardle oraz kichanie i wyciek z nosa, uczucie zatkania nosa, następnie wystepują kaszel, złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała i bóle mięśniowe. Przeziębienie trwa zazwyczaj 5 do 7 dni.

GRYPA

Grypa jest również infekcją wirusową, jednak o ostrym początku i cięższym przebiegu, rozpoczynającą się dreszczami i wysoką gorączką (powyżej 39°C), silniejszymi bólami mięśni i stawów i bardzo złym samopoczuciem. Towarzyszy temu ból głowy, może wystąpić ból oczu i światłowstręt. Ból gardła i katar pojawiają się w dalszej kolejności, mogą w ogóle nie wystąpić. Grypa trwa dłużej niż przeziębienie i jest chorobą niebezpieczną, której nie należy bagatelizować i skontaktować się z lekarzem. Należy pozostać w domu i wyleczyć grypę do końca, z uwagi na zagrażające powikłania. Najczęstszymi powikłaniami grypy są: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok obocznych nosa. Rzadko pojawiają się zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie opon mózgowych.

KIEDY OBJAWY PRZEZIĘBIENIA SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

 • Jeśli objawom przeziębienia towarzyszy wysoka gorączka, szczególnie jeśli nie obniża się łatwo pod wpływem środków przeciwgorączkowych, stosowanych zgodnie z zalecanym dawkowaniem.
 • Jeśli przeziębione jest niemowlę, osoba w podeszłym wieku, niepełnosprawna lub chorująca na choroby przewlekłe.
 • Jeśli początek choroby jest nagły i wygląda poważnie i niepokojąco.
 • Jeśli objawy są bardzo nasilone lub występują objawy dodatkowe, np. ból ucha, ból w klatce piersiowej, bardzo nasilony kaszel.
 • Jeśli objawy nie ustępują pod podaniu leków stosowanych samodzielnie i stan ten trwa dłużej niż 3-5 dni.