PRZEROST PROSTATY

ŁAGODNY ROZROST PROSTATY
- JEDEN ZE WSTYDLIWYCH PROBLEMÓW MĘŻCZYZN....

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

PRZEROST PROSTATY

Prostata (inaczej gruczoł krokowy) jest narządem odpowiedzialnym za produkcję wydzieliny wchodzącej w skład spermy. Wraz z wiekiem mężczyzny narząd ten staje się mniej elastyczny i zaczyna zwiększać swoją objętość, a ponieważ znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym, nawet niewielki jego rozrost może powodować u mężczyzn zaburzenia w oddawaniu moczu. Ponieważ prostata jest gruczołem zależnym głównie od męskiego hormonu płciowego - testosteronu, zmieniające się wraz z wiekiem wytwarzanie tego hormonu powoduje stopniową dysfunkcję prostaty.

Powiększona prostata powoduje zwężenie cewki moczowej, co prowadzi do zaburzeń oddawania moczu u mężczyzn. Zaburzenia te z czasem nasilają się coraz bardziej i zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie. Najbardziej kłopotliwe to zwiększona częstość oddawania moczu w dzień - któremu towarzyszy uczucie nagłego parcia na mocz, oraz konieczność kilkukrotnego oddawania moczu w nocy. Oddawaniu moczu bardzo często towarzyszy piekący ból. Z czasem pojawia się także problem z nietrzymaniem moczu.

Nie leczony rozrost prostaty może prowadzić do niekorzystnych zmian w pęcherzu i w nerkach (np. do zwężenia a nawet zablokowania ujścia pęcherza moczowego).

Rozpoznanie rozrostu gruczołu krokowego (prostaty) musi ustalić urolog, ponieważ jego objawy mogą być podobne do objawów raka prostaty. Lekarz również określa stopień zmian zachodzących w tym narządzie. Na ich podstawie oraz w zależności od występujących dolegliwości, lekarz dobiera indywidualnie sposób leczenia.

KIEDY OBJAWY PRZEROSTU PROSTATY SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

  • Gdy zauważysz problemy z oddawaniem moczu zawsze powinieneś omówić to z lekarzem.
  • Gdy wystąpią u ciebie dodatkowo objawy sugerujące zapalenie dróg moczowych - ból, pieczenie przy oddawaniu moczu, częste parcie na mocz przy jednoczesnym oddawaniu niewielkich ilości moczu, gorączka.
  • Gdy stwierdzisz obecność krwi w moczu.
  • Gdy nastąpi nagłe zatrzymanie moczu.
  • Gdy którykolwiek z występujących dotychczas objawów nasili się lub pojawią się nowe.
  • Każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien przechodzić u lekarza regularne badanie prostaty.

UWAGA

Rak gruczołu krokowego jest trzecim z kolei nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce, częściej występują rak płuca i rak jelita grubego. Odpowiednio wcześnie wykryty rak gruczołu krokowego daje szanse wyleczenia. Dlatego u mężczyzn po 50. roku życia tak istotne są regularne (przynajmniej raz na rok) wizyty u urologa, podczas których lekarz może wykonać badania kontrolne prostaty.