PRZEROST PROSTATY
ŁAGODNY ROZROST PROSTATY
- JEDEN ZE WSTYDLIWYCH PROBLEMÓW MĘŻCZYZN....
PRZEROST PROSTATY
Prostata (inaczej gruczoł krokowy) jest narządem odpowiedzialnym za produkcję wydzieliny wchodzącej w skład spermy. Wraz z wiekiem mężczyzny narząd ten staje się mniej elastyczny i zaczyna zwiększać swoją objętość, a ponieważ znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym, nawet niewielki jego rozrost może powodować u mężczyzn zaburzenia w oddawaniu moczu. Ponieważ prostata jest gruczołem zależnym głównie od męskiego hormonu płciowego - testosteronu, zmieniające się wraz z wiekiem wytwarzanie tego hormonu powoduje stopniową dysfunkcję prostaty.
Powiększona prostata powoduje zwężenie cewki moczowej, co prowadzi do zaburzeń oddawania moczu u mężczyzn. Zaburzenia te z czasem nasilają się coraz bardziej i zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie. Najbardziej kłopotliwe to zwiększona częstość oddawania moczu w dzień - któremu towarzyszy uczucie nagłego parcia na mocz, oraz konieczność kilkukrotnego oddawania moczu w nocy. Oddawaniu moczu bardzo często towarzyszy piekący ból. Z czasem pojawia się także problem z nietrzymaniem moczu.
Nie leczony rozrost prostaty może prowadzić do niekorzystnych zmian w pęcherzu i w nerkach (np. do zwężenia a nawet zablokowania ujścia pęcherza moczowego).
Rozpoznanie rozrostu gruczołu krokowego (prostaty) musi ustalić urolog, ponieważ jego objawy mogą być podobne do objawów raka prostaty. Lekarz również określa stopień zmian zachodzących w tym narządzie. Na ich podstawie oraz w zależności od występujących dolegliwości, lekarz dobiera indywidualnie sposób leczenia.
KIEDY OBJAWY PRZEROSTU PROSTATY SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?
- Gdy zauważysz problemy z oddawaniem moczu zawsze powinieneś omówić to z lekarzem.
- Gdy wystąpią u ciebie dodatkowo objawy sugerujące zapalenie dróg moczowych - ból, pieczenie przy oddawaniu moczu, częste parcie na mocz przy jednoczesnym oddawaniu niewielkich ilości moczu, gorączka.
- Gdy stwierdzisz obecność krwi w moczu.
- Gdy nastąpi nagłe zatrzymanie moczu.
- Gdy którykolwiek z występujących dotychczas objawów nasili się lub pojawią się nowe.
- Każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien przechodzić u lekarza regularne badanie prostaty.