PROFILAKTYKA ZAWAŁU I UDARU

ZAWAŁ I UDAR

- GDY JESZCZE NIE JEST ZA PÓŹNO...

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

MIAŻDŻYCOWE ZWĘŻENIE TĘTNIC

Choroba wieńcowa serca, zawał serca i udar mózgy spowodowane są zwężeniami tętnic w wyniku osadzania się w nich złogów tłuszczowych spowodowanego przez miażdżycę. Skrzepy krwi mogą wtedy łatwo zatkać zwężone tętnice prowadzące do serca lub do mózgu, zatrzymując całkowicie dopływ krwi do jego części i powodując obumarcie tkanki tych narzadów. 

CHOROBA WIEŃCOWA I ZAWAŁ SERCA

Choroba wieńcowa jest przewlekłą formą niedokrwienia mięśnia serca, jedna z tętnic wieńcowych nie jest wtedy zamknięta zupełnie. Nie dochodzi do martwicy mięśnia serca, ale do jego niedokrwienia; jest ono większe przy obciążeniu serca podczas wysiłku lub w stresie, a mniejsze w spoczynku. W chorobie wieńcowej niedokrwienie mięśnia serca jest odwracalne do czasu, gdy przepływ krwi wystarcza aby częściowo odżywić mięsień serca. W konsekwencji narastające niedokrwienie mięśnia serca może doprowadzić do zawału.

Do zawału serca dochodzi, gdy dopływ krwi przez jedną z tętnic wieńcowych do części mięśnia sercowego jest niewystarczający, co powoduje uszkodzenie niedokrwionego obszaru mięśnia serca. Ryzyko wystąpienia zawału zwiększa się wraz z wiekiem oraz w przypadku nadciśnienia, wysokiego stężenia cholesterolu we krwi, otyłości, a także u osób palących papierosy. Zawał serca jest nagłym wypadkiem medycznym, może być śmiertelny i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

UDAR MÓZGU

Do udaru niedokrwiennego mózgu dochodzi, gdy zostanie przerwany dopływ krwi do pewnego obszaru mózgu, spowodowany zablokowaniem jednej z tętnic odżywiających mózg. Udar powoduje utratę czucia, ruchów dowolnych lub czynności w częściach ciała, kontrolowanych przez uszkodzoną część mózgu. W udarze o ciężkim przebiegu chory może stracić przytomność. Udar może być śmiertelny i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

ZAPOBIEGANIE

W zapobieganiu chorobie wieńcowej, zawałowi serca oraz udarowi mózgu największe znaczenie mają: rzucenie palenia, dieta niskotłuszczowa, ćwiczenia fizyczne, zmniejszenie nadwagi, w miarę możliwości unikanie stresów.