OBRZĘKI NÓG I ŻYLAKI

ŻYLAKI I OBRZĘKI NÓG

- GDY NOGI SĄ ZMĘCZONE,
PUCHNĄ, A CZASEM BOLĄ...

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

ELASTYCZNOŚĆ NASZYCH ŻYŁ

Ścianki żył wraz z wiekiem mogą tracić swoją elastyczność, może również dojść do uszkodzenia zastawek żylnych, które zatrzymują krew tak, aby płynęła tylko w kierunku serca. Jeśli dojdzie do tych zmian, krew odpływa z kończyn dolnych wolniej i gromadzi się w rozszerzeniach żył w postaci żylaków, które powstają szczególnie na nogach.

ŻYLAKI

Żylaki pojawiają się jako sieć widocznych, niebieskawych, poszerzonych i krętych żył (przede wszystkim na łydkach) albo jako niebieskie, wypukłe linie wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowym lub na udach. Często żylaki nie powodują dolegliwości. Czasami towarzyszy im uczucie ciężkości w nogach, bóle lub obrzęki nóg. Żylaki są powszechną chorobą, która dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn. Skłonność do żylaków jest dziedziczna. Do ich powstania może się także przyczynić ciąża oraz stojący lub siedzący tryb życia.

OBRZĘKI NÓG

Łagodniejszą formą zwolnionego odpływu krwi z kończyn dolnych są obrzęki nóg, a szczególnie stóp. Powstają u osób zdrowych lub we wstępnej fazie żylaków. Wynikają one z ograniczonej możliwości odprowadzenia krwi, która gromadzi się w żyłach nóg po pewnym czasie stania lub chodzenia, szczególnie w podwyższonej temperaturze. Drobne naczynia krwionośne rozszerzają się i przepuszczają osocze krwi do tkanek.

Niekiedy obrzęki nóg mogą być spowodowane chorobami innych narządów, jak serca, nerek lub wątroby. Występują wtedy również inne objawy chorobowe dotyczące całego organizmu (m.in. zmniejszona ilość wydalanego moczu, żółtaczka, powiększenie obwodu brzucha lub objawy niewydolności serca).

KIEDY OBRZĘKI NÓG I ŻYLAKI SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

  • Gdy obrzęk dotyczy jednej nogi, a szczególnie gdy obrzęk powstaje szybko i towarzyszy mu ból i zsinienie nogi.
  • Gdy obrzękom nóg towarzyszy gorączka, szybsze męczenie się, osłabienie, zmniejszone wydalanie moczu, żółtaczka lub powiększenie obwodu brzucha.
  • Gdy żylakom towarzyszą bóle, zmiany na skórze lub otwarte rany.
  • Jeśli żylaki stają się uciążliwe ze względów kosmetycznych.
  • Jeżeli postępowanie zapobiegawcze oraz stosowanie leków dostępnych bez recepty nie hamuje rozwoju żylaków.

ZAPOBIEGANIE

W zapobieganiu obrzękom nóg oraz rozwojowi żylaków należy m.in.: unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji siedzącej lub stojącej (np. wykonując krótkie ćwiczenia fizyczne), zachować aktywność fizyczną (wskazane są spacery, jazda na rowerze, pływanie; należy unikać forsowanych ćwiczeń i dźwigania ciężkich przedmiotów), zachować odpowiednią dietę (otyłość upośledza krążenie krwi), odpoczywać jak najczęściej z nogami uniesionymi do góry, unikać wysokich temperatur (np. długiego przebywanie na słońcu, sauny, gorących kąpieli).