MENOPAUZA

MENOPAUZA

- JAK BYĆ SPEŁNIONĄ DOJRZAŁĄ KOBIETĄ

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

ŁAGODZENIE OBJAWÓW MENOPAUZY

Menopauza jest naturalną fazą życia każdej kobiety. U większości kobiet pojawia się między 45 a 53. rokiem życia, ale jej pierwsze symptomy mogą wystąpić już kilka lat wcześniej. Podczas menopauzy zanika wytwarzanie w jajnikach żeńskich hormonów, głównie estrogenów. Estrogeny wpływają bezpośrednio na funkcjonowanie wielu narządów organizmu, w związku z tym zmniejszona ich ilość w okresie menopauzy może prowadzić do pojawienia się różnych dolegliwości i chorób. Najczęściej występują dolegliwości związane z układem krążenia - napady gorąca, zwiększona potliwość i kołatanie serca. Często zdarzają się także stany rozdrażnienia, nastroje depresyjne, napady lęku, zaburzenia snu i problemy z koncentracją. Mogą również wystąpić zaburzenia oddawania moczu. Niektóre kobiety cierpią także na nieprzyjemne uczucie suchości w pochwie, a w rezultacie tego na bóle podczas stosunku. W okresie menopauzy zwiększa się także ryzyko chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, nadciśnienie, zawał serca lub udar mózgu. Bóle pleców, dolegliwości związane z układem kostnym lub stawami i większa skłonność do rozwoju osteoporozy mogą wystąpić w związku ze zmianami budowy kości. W przypadku nie leczonej osteoporozy może pojawić się ryzyko złamań kości, szczególnie gdy menopauza wystąpiła wcześnie (np. przed 40. rokiem życia)

KIEDY OBJAWY MENOPAUZY SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

  • Gdy zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy sugerujące menopauzę skonsultuj się ze swoim ginekologiem aby potwierdzić swoje przypuszczenia (lekarz bedzie mógł zlecić dodatkowe badania poziomu hormonów i wykonać badania kontrolne).
  • Gdy dolegliwości związane z okresem menopauzy stają się dla ciebie dużym obciążeniem - lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i odpowiednich badań oceni czy jest wskazane zastosowanie leków hormonalnych dostępnych na receptę, a jeśli tak, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do ich zastosowania.
  • Jeśli pojawi się krwawienie z pochwy lub wystąpią niejasne lub nowe objawy.
  • Po menopauzie konieczne są regularne wizytu kontrole u ginekologa.

Dolegliwości związane z menopauzą zwykle przebiegają bez większych powikłań. Poszukiwanie nowych zainteresowań, ciekawe i aktywne spędzanie wolnego czasu mogą pomóc w zwalczaniu dolegliwości natury psychicznej. W tym okresie ważne jest szczególne zadbanie o zdrowie i zdrowy tryb życia. Należy wystarczająco dużo spać i wypoczywać, zadbać o dobrą kondycję fizyczną i zdowe odżywianie.