Leki stosowane po ukąszeniach

UKĄSZENIA OWADÓW » Leki stosowane po ukąszeniach

Leki stosowane po ukąszeniach

Leczenie odczynów po ukąszeniu jest objawowe i ma na celu złagodzenie odczynu alergiczno-zapalnego powstałego na skutek drażniącego działania samego ugryzienia i ukłucia oraz wprowadzenia pod skórę wydzielin owada – śliny lub jadu. Nasilenie odczynu skórnego zależy od skłonności organizmu. Samodzielnie możemy stosować leki przeciwuczuleniowe do stosowania na skórę dostępne bez recepty, które złagodzą świąd i obrzęk. W przypadku bardzo nasilonego i rozległego odczynu konieczne może być zastosowanie leków przeciwalergicznych działających ogólnie, czyli przyjmowanych w tabletkach lub w płynie.

W przypadku znacznego świądu i obrzęku samodzielnie możemy zastosować na miejsce po ukąszeniu leki zawierające sterydy do stosowania na skórę – octan hydrokortyzonu dostępny bez recepty (np. Hydrocortisonum, Hydrocort).

W razie znacznego obrzęku po ukąszeniu na kończynach można zastosować leki zmniejszające obrzęk zawierające octanowinian glinu (np. Altacet, Altaziaja, Kamagel). Można  również zastosować zimne okłady z roztworu sody oczyszczonej lub octu.