Leki na przeziębienie

PRZEZIĘBIENIE » Leki na przeziębienie

Leki na przeziębienie

W przeziębieniu najczęściej stosujemy leki złożone, które zawierają więcej niż jedną substancję czynną i działają na kilka objawów infekcji. Leki te są przeznaczone do krótkotrwałego samodzielnego leczenia objawów przeziębienia, takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, kaszel.

Przy stosowaniu leków złożonych konieczne jest poznanie substancji czynnych wchodzących w ich skład oraz dokładne zapoznanie się z ulotką przylekową. Należy wiedzieć, na jakie objawy działają składniki tych leków. Niewskazane jest stosowanie leków zawierających składniki łagodzące te objawy, które aktualnie nie występują. Na przykład przy gorączce i kaszlu stosujemy lek, który działa na gorączkę i kaszel, a niepotrzebny jest lek, który działa na gorączkę i katar. Przyjmując leki złożone nie należy dodatkowo brać leków prostych, jak np. leki przeciwgorączkowe, ponieważ zazwyczaj są one zawarte w preparatach złożonych. 

W przypadku występowania pojedynczego objawu infekcji należy zastosować lek prosty o bezpośrednim działaniu na ten objaw. Leki stosowane w dolegliwościch związanych z przeziębieniem są zawarte w rozdziałach "KATAR", "KASZEL" i "BÓL GARDŁA".