KASZEL
KASZEL SUCHY I WILGOTNY
- GROŹNY CZY ŁAGODNY?
KASZEL
Kaszel jest objawem stanu zapalnego, odczynu alergicznego lub podrażnienia śluzówki górnych dróg oddechowych – gardła, krtani, tchawicy oraz może być efektem zapalenia dolnych dróg oddechowych – oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Zapalenie górnych dróg oddechowych w większości jest wirusowe i może być leczone samodzielnie, objawowo. Zapalenie dolnych dróg oddechowych zawsze wymaga badania lekarskiego i leczenia ustalonego przez lekarza. Kaszel może być suchy lub wilgotny, a leczenie objawowe należy dobrać w zależności od jego rodzaju.
KIEDY KASZEL MOŻE BYĆ NIEPOKOJĄCY I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?
- Gdy kaszel występuje u noworodka lub niemowlęcia – im młodsze dziecko, tym pilniej trzeba wezwać lekarza.
- Gdy kaszel występuje u osoby w podeszłym wieku lub niepełnosprawnej.
- Gdy kaszlowi towarzyszą objawy utrudnionego oddychania i duszności – im szybciej duszność narasta, tym stan jest bardziej naglący.
- Gdy kaszel jest tak uciążliwy, że nie daje pacjentowi spać w nocy.
- Gdy kaszel rozpoczyna się nagle, wśród pełnego zdrowia, szczególnie gdy zaczyna się zakrztuszeniem – istnieje możliwość, że do układu oddechowego dostało się niewielkie ciało obce (orzeszek, ość, kawałek pokarmu).
- Gdy kaszlowi towarzyszy wysoka gorączka lub ból w klatce piersiowej.
- Gdy kaszel pojawia sie po kontakcie z czynnikami, które mogą być uczulające – siano, kurz, sierść zwierząt, po kontakcie z określonymi substancjami lub po wysiłku.
- Gdy kaszel przedłuża się po przebytej infekcji lub gdy jest to kaszel nawracający lub przewlekły.
POSTĘPOWANIE W KASZLU
W przebiegu kaszlu, zarówno suchego jak i wilgotnego, bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza. Gęsta i wysychająca wydzielina może stanowić utrudnienie oddychania. Z otoczenia należy usunąć wszystkie czynniki drażniące drogi oddechowe, należy przebywać w pomieszczeniu często wietrzonym, bezwzględnie nie można palić papierosów oraz nie można przebywać w atmosferze dymu tytoniowego.