HEMOROIDY
HEMOROIDY
- GDY CZASEM TRUDNO SIEDZIEĆ...
ŻYLAKI ODBYTU CZYLI HEMOROIDY
Żylaki odbytu (czyli hemoroidy) są rozpowszechnioną chorobą, która może powodować nieprzyjemne dolegliwości zależnie od stopnia nasilenia. Hemoroidy są to rozszerzone żyły w kanale odbytu, które w zaawansowanym stadium choroby mogą wysuwać się na zewnątrz. W większości przypadków hemoroidy dają o sobie znać po raz pierwszy krwawieniem przy wypróżnianiu się.
Hemoroidy mogą mieć różny stopień nasilenia: we wczesne fazie nie są widoczne z zewnątrz (hemoroidy wewnętrzne). Znajdują się we wnętrzu odbytu i powodują krwawienia, ale są na ogół bezbolesne. W tej fazie mogą występować nawet u młodych ludzi. Powiększając się, wysuwają się na zewnątrz w postaci sinoczerwonych guzków (hemoroidy zewnętrzne). Hemoroidom towarzyszyć może ból przy wypróżnianiu się i świąd odbytu.
Powstawanie hemoroidów jest związane z indywidualnymi skłonnościami. Ich rozwojowi sprzyja niewłaściwe odżywianie ubogie w błonnik, zaparcia, siedzący tryb życia, zbyt silne parcie podczas wypróżniania, częste stosowanie środków przeczyszczających. Liczne są przypadki powstawania hemoroidów w czasie ciąży. W rzadkich przypadkach dochodzi do powikłań, takich jak nasilone krwawienie, bolesne uwięźnięcie hemoroidów w odbycie. Czasami powstaje także miejscowy zastój krwi w rozszerzonych żyłach, który sprzyja zakrzepowemu zapaleniu.
KIEDY HEMOROIDY MOGĄ BYĆ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?
- Jeśli wystąpi bezwiedne oddawanie stolca lub zmienią się nawyki (rytm) oddawania stolca.
- Jeśli hemoroidy znacznie się powiększają.
- Jeśli po wypróżnieniu powtarza się krwawienie.
- Jeśli występuje ciągłe swędzenie w okolicy odbytu.
- Jeśli hemoroidy są przyczyną silnych bólów.
- Jeśli leczenie na własną rękę nie daje rezultatów.
ZAPOBIEGANIE HEMOROIDOM
W zapobieganiu hemoroidom należy m.in.: dbać o regularność wypróżnień, unikać długiego przebywania w toalecie i nadmiernego parcia przy wypróżnianiu, stosować dietę bogatą w błonnik (owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste), regularnie uprawiać aktywność fizyczną, a także zachować higienę odbytu (po każdym wypróżnieniu zalecane jest mycie odbytu ciepłą wodą i wycieranie miękkim ręcznikiem bawełnianym).