HEMOROIDY

HEMOROIDY

- GDY CZASEM TRUDNO SIEDZIEĆ...

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

ŻYLAKI ODBYTU CZYLI HEMOROIDY

Żylaki odbytu (czyli hemoroidy) są rozpowszechnioną chorobą, która może powodować nieprzyjemne dolegliwości zależnie od stopnia nasilenia. Hemoroidy są to rozszerzone żyły w kanale odbytu, które w zaawansowanym stadium choroby mogą wysuwać się na zewnątrz. W większości przypadków hemoroidy dają o sobie znać po raz pierwszy krwawieniem przy wypróżnianiu się.

Hemoroidy mogą mieć różny stopień nasilenia: we wczesne fazie nie są widoczne z zewnątrz (hemoroidy wewnętrzne). Znajdują się we wnętrzu odbytu i powodują krwawienia, ale są na ogół bezbolesne. W tej fazie mogą występować nawet u młodych ludzi. Powiększając się, wysuwają się na zewnątrz w postaci sinoczerwonych guzków (hemoroidy zewnętrzne). Hemoroidom towarzyszyć może ból przy wypróżnianiu się i świąd odbytu.

Powstawanie hemoroidów jest związane z indywidualnymi skłonnościami. Ich rozwojowi sprzyja niewłaściwe odżywianie ubogie w błonnik, zaparcia, siedzący tryb życia, zbyt silne parcie podczas wypróżniania, częste stosowanie środków przeczyszczających. Liczne są przypadki powstawania hemoroidów w czasie ciąży. W rzadkich przypadkach dochodzi do powikłań, takich jak nasilone krwawienie, bolesne uwięźnięcie hemoroidów w odbycie. Czasami powstaje także miejscowy zastój krwi w rozszerzonych żyłach, który sprzyja zakrzepowemu zapaleniu.

KIEDY HEMOROIDY MOGĄ BYĆ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

  • Jeśli wystąpi bezwiedne oddawanie stolca lub zmienią się nawyki (rytm) oddawania stolca.
  • Jeśli hemoroidy znacznie się powiększają.
  • Jeśli po wypróżnieniu powtarza się krwawienie.
  • Jeśli występuje ciągłe swędzenie w okolicy odbytu.
  • Jeśli hemoroidy są przyczyną silnych bólów.
  • Jeśli leczenie na własną rękę nie daje rezultatów.

ZAPOBIEGANIE HEMOROIDOM

W zapobieganiu hemoroidom należy m.in.: dbać o regularność wypróżnień, unikać długiego przebywania w toalecie i nadmiernego parcia przy wypróżnianiu, stosować dietę bogatą w błonnik (owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste), regularnie uprawiać aktywność fizyczną, a także zachować higienę odbytu (po każdym wypróżnieniu zalecane jest mycie odbytu ciepłą wodą i wycieranie miękkim ręcznikiem bawełnianym).