DROBNE SKALECZENIA I URAZY
DROBNE SKALECZENIA I URAZY
- "LATO CZEKA, RAZEM Z LATEM CZEKA RZEKA..."
SKALECZENIA I OTARCIA NASKÓRKA
Przy drobnych otarciach naskórka i drobnych skaleczeniach należy pamiętać, że pierwszym i najważniejszym działaniem jest oczyszczenie uszkodzonej skóry i jej okolicy przy użyciu wody z niewielkim dodatkiem mydła (mydło należy następnie dokładnie spłukać) lub zastosowanie gotowego środka odkażającego bezpośrednio na ranę.
KIEDY OTARCIA NASKÓRKA I SKALECZENIA SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?
- Gdy skaleczenia lub otarcia są rozległe oraz wymagają oczyszczenia i opatrzenia zranienia przez lekarza.
- Gdy zranienie jest zabrudzone brudem ulicznym lub ziemią - sytuacja może wymagać podania szczepionki lub surowicy przeciwtężcowej.
- Gdy skaleczenie bardzo krwawi lub krwawienie nawet z małego skaleczenia nie daje się zatamować w krótkim czasie - może być wówczas konieczne założenie szwu.
STŁUCZENIA, SKRĘCENIA I DROBNE URAZY
Lato to okres intensywnego uprawiania sportu: jazdy na rowerze, jazdy na rolkach, deskorolce, żeglarstwa, wspinaczki górskiej, pieszych wędrówek i innych. Sporty te, pomimo pozorów bezpieczeństwa, grożą wieloma urazami, szczególnie głowy i kończyn. Najważniejsze jest zapobieganie urazom. Dzisiaj już powszechnym wymogiem jest posiadania kasku podczas jazdy na rowerze, rolkach, deskorolce, a także ochraniaczy na nadgarstki, łokcie i kolana. W niektórych dyscyplinach stosowane są jeszcze inne ochraniacze dostosowane do ich specyfiki.
KIEDY STŁUCZENIA, SKRĘCENIA I URAZY SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?
- Gdy obrzęk lub podskórny wylew (siniec) wydają się nam stosunkowo duże;
- W każdym przypadku, gdy skutki urazu (ból lub obrzęk) ograniczają nam poruszanie kończyną, schylanie się lub prostowanie kręgosłupa;
- Jeśli objawy są bardzo nasilone i ograniczają funkcje życiowe np. ból przy oddychaniu lub utrudnienie oddychania, uraz głowy, ból brzucha po urazie okolicy brzusznej, rozległe krwawienie należy wezwać natychmiast pogotowie.
POSTĘPOWANIE W URAZACH
Jeśli jesteśmy pewni, że uraz nie jest groźny i nie wymaga interwencji lekarskiej, dla złagodzenia objawów wywołanych urazem możemy zastosować lek zmniejszający obrzęk oraz lek przeciwbólowy i przeciwzapalny do stosowania zewnętrznego dostępny bez recepty. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy uszkodzenie nie jest poważniejsze, należy zgłosić się na konsultację do chirurga do przychodni lub w ostrych przypadkach na ostry dyżur, albo wezwać pogotowie.