DROBNE SKALECZENIA I URAZY

DROBNE SKALECZENIA I URAZY

- "LATO CZEKA, RAZEM Z LATEM CZEKA RZEKA..."

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

SKALECZENIA I OTARCIA NASKÓRKA

Przy drobnych otarciach naskórka i drobnych skaleczeniach należy pamiętać, że pierwszym i najważniejszym działaniem jest oczyszczenie uszkodzonej skóry i jej okolicy przy użyciu wody z niewielkim dodatkiem mydła (mydło należy następnie dokładnie spłukać) lub zastosowanie gotowego środka odkażającego bezpośrednio na ranę.

KIEDY OTARCIA NASKÓRKA I SKALECZENIA SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

  • Gdy skaleczenia lub otarcia są rozległe oraz wymagają oczyszczenia i opatrzenia zranienia przez lekarza.
  • Gdy zranienie jest zabrudzone brudem ulicznym lub ziemią - sytuacja może wymagać podania szczepionki lub surowicy przeciwtężcowej.
  • Gdy skaleczenie bardzo krwawi lub krwawienie nawet z małego skaleczenia nie daje się zatamować w krótkim czasie - może być wówczas konieczne założenie szwu.

STŁUCZENIA, SKRĘCENIA I DROBNE URAZY

Lato to okres intensywnego uprawiania sportu: jazdy na rowerze, jazdy na rolkach, deskorolce, żeglarstwa, wspinaczki górskiej, pieszych wędrówek i innych. Sporty te, pomimo pozorów bezpieczeństwa, grożą wieloma urazami, szczególnie głowy i kończyn. Najważniejsze jest zapobieganie urazom. Dzisiaj już powszechnym wymogiem jest posiadania kasku podczas jazdy na rowerze, rolkach, deskorolce, a także ochraniaczy na nadgarstki, łokcie i kolana. W niektórych dyscyplinach stosowane są jeszcze inne ochraniacze dostosowane do ich specyfiki.

KIEDY STŁUCZENIA, SKRĘCENIA I URAZY SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

  • Gdy obrzęk lub podskórny wylew (siniec) wydają się nam stosunkowo duże;
  • W każdym przypadku, gdy skutki urazu (ból lub obrzęk) ograniczają nam poruszanie kończyną, schylanie się lub prostowanie kręgosłupa;
  • Jeśli objawy są bardzo nasilone i ograniczają funkcje życiowe np. ból przy oddychaniu lub utrudnienie oddychania, uraz głowy, ból brzucha po urazie okolicy brzusznej, rozległe krwawienie należy wezwać natychmiast pogotowie.

POSTĘPOWANIE W URAZACH

Jeśli jesteśmy pewni, że uraz nie jest groźny i nie wymaga interwencji lekarskiej, dla złagodzenia objawów wywołanych urazem możemy zastosować lek zmniejszający obrzęk oraz lek przeciwbólowy i przeciwzapalny do stosowania zewnętrznego dostępny bez recepty. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy uszkodzenie nie jest poważniejsze, należy zgłosić się na konsultację do chirurga do przychodni lub w ostrych przypadkach na ostry dyżur, albo wezwać pogotowie.