DOLEGLIWOŚCI WĄTROBY

DOLEGLIWOŚCI WĄTROBY

- CO WZIĄĆ PO BIGOSIE....?

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

WĄTROBA I ŻÓŁĆ

Wątroba wydziela żółć, która jest gromadzona w pęcherzyku żółciowym i przez przewody żółciowe przechodzi do przewodu pokarmowego. Zbyt mała ilość żółci w przewodzie pokarmowym zaburza trawienie. Dochodzi wtedy do niestrawności – bólów brzucha, zgagi, odbijania, wymiotów, wzdęć i zaburzeń rytmu wydalania i konsystencji stolca. Do zbyt małej ilości żółci w przewodzie pokarmowym może dojść na skutek osłabionego jej wydzielania przez komórki wątrobowe (np. w późniejszym wieku), szczególnie przy zwiększonym na nią zapotrzebowaniu (np. po obfitym lub tłustym posiłku). Drugą przyczyną zmniejszonej ilości żółci mogą być choroby pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, szczególnie zaburzenia ich kurczliwości, zapalenie lub kamica. Najczęściej dolegliwości dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego są spowodowane właśnie zaburzeniami czynności ruchowych pęcherzyka żółciowego, zwieraczy dróg żółciowych i zaburzeniem synchronizacji ich pracy. Rozpoznanie zaburzeń czynności dróg żółciowych wymaga wcześniejszego wykluczenia stanów zapalnych, kamicy, nowotworów i innych chorób tej okolicy.

KAMICA PĘCHERZYKA I DRÓG ŻÓŁCIOWYCH

Niekiedy przyczyną dolegliwości są kamienie żółciowe w pęcherzyku żółciowym. Częściej zdarzają się u kobiet niż u mężczyzn, a częstość występowania zwiększa się z wiekiem. Kamienie żółciowe bardzo rzadko występują w dzieciństwie. Kamienie mogą wywoływać ostry, silny ból – jeśli kamień żółciowy przechodzi przez przewód żółciowy, lub ostry ból pod żebrami po prawej stronie brzucha wraz z nudnościami, gorączką i wymiotami, gdy dołącza się zapalenie pęcherzyka żółciowego. Kamienie żółciowe mogą spowodować zatkanie wspólnego przewodu żółciowego, prowadzące do żółtaczki lub przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.

KIEDY DOLEGLIWOŚCI WĄTROBY I PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

  • Gdy wystąpi ostry, silny ból brzucha po prawej stronie.
  • Gdy bólowi towarzyszą wymioty, nudności, a szczególnie gorączka lub żółtaczka.
  • Gdy ból przebiega inaczej niż zwykle.
  • Gdy nie możesz sobie pomóc domowymi środkami oraz lekami dostępnymi bez recepty.

POSTĘPOWANIE W DOLEGLIWOŚCIACH WĄTROBY I DRÓG ŻÓŁCIOWYCH

W dolegliwościach bólowych i trawiennych związanych z wątrobą oraz przepływem żółci możemy sobie pomóc, gdy znamy swoje dolegliwości i powtarzają się one (szczególnie po błędach dietetycznych). Podstawowym sposobem unikania bólów jest przestrzeganie odpowiednich zasad żywienia i unikanie błędów.