BÓLE GŁOWY I MIGRENA

BÓL GŁOWY I MIGRENA

- BÓLE NAJBARDZIEJ POWSZECHNE...

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

BÓL GŁOWY

Ból głowy należy do najczęstszych dolegliwości. Najczęstszą postacią bólu głowy jest tzw. ból napięciowy, najczęściej spowodowany stresem, brakiem snu, przemęczeniem, paleniem papierosów, nadużyciem alkoholu. Ból ten jest odczuwany jako tępy, jest krótkotrwały, lecz zdarzają sie bóle przedłużające się, które należy skonsultować z lekarzem.

MIGRENA

Częstą postacią bólu głowy jest migrena, która występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ma charakter napadowy, towarzyszą jej nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na dźwięk i zapach. Napad trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Może być wywołany przez emocje, zmiany pogodowe, czy pokarm (np. żółte sery, wino, szczególnie czerwone). Charakterystyczne dla migreny są objawy poprzedzające napad (tzw. aura). Ból migrenowy obejmuje zwykle określoną cześć głowy. Pozostałe rodzaje bólu głowy to ból klasterowy, bóle gromadne oraz bóle towarzyszące poważnym schorzeniom, które muszą być leczone przez lekarza.

KIEDY BÓLE GŁOWY SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

W zasadzie wszystkie bóle głowy, szczególnie przedłużające się, uporczywe, o niewyjaśnionej przyczynie, wymagają diagnostyki lekarskiej. Najważniejsze objawy, które mogą być niepokojące i które wymagają zgłoszenia się do lekarza to:

  • każdy ból głowy u dziecka wymaga konsultacji z pediatrą, 
  • ból głowy przedłużający się ponad 12 godzin,
  • bóle głowy o narastającej częstotliwości lub nasileniu,
  • bóle głowy ograniczające codzienną aktywność, napadowy charakter bólów,
  • ból występujący po wysiłku fizycznym,
  • gorączka oraz wymioty towarzyszące bólowi głowy,
  • sztywność karku, nierówna szerokość źrenic oczu,
  • towarzyszące objawy neurologiczne, jak: niedowłady kończyn, obniżona koordynacja ruchowa, zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy, splątanie.

UWAGA

Należy pamiętać, że ból jest tylko objawem. Musimy być świadomi przyczyny każdego bólu. Nie można leczyć bólu niewiadomego pochodzenia. W tych przypadkach, gdy ból jest bardzo uciążliwy w większości przypadków można wziąć środek przeciwbólowy ale należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny dolegliwości oraz w celu ustalenia dalszego leczenia. W każdym przypadku bólów, ich przyczyna powinna być ustalona.