BÓLE BRZUCHA

BÓL BRZUCHA

- OSTRY, PRZEWLEKŁY, NIE ZAWSZE GROŹNY....

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

BÓLE BRZUCHA

Ból brzucha nie pochodzący z żołądka ani pęcherzyka lub dróg żółciowych najczęściej wynika ze skurczów jelit np. w niestrawności, w rozpoczynającej się biegunce, w skurczach jelit o podłożu nerwowym. Ból brzucha może być ostry lub przewlekły. Przewlekłe bóle brzucha są zazwyczaj mniej dokuczliwe i mają zmienne natężenie.

OSTRY BÓL BRZUCHA

Przyczyna ostrego bólu brzucha, o ile nie jest ona znana np. nie jest nią skłonność do wzdęć oraz o ile ból nie ustąpi w krótkim czasie, powinna być wyjaśniona przez lekarza. Niekiedy ból brzucha, szczególnie ostry i w dole brzucha, może być objawem ostrej choroby brzucha, takiej jak zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenia jajnika lub pękniętej ciąży pozamacicznej, a także może być objawem kolki nerkowej, spowodowanej kamieniami w drogach moczowych. Ból brzucha połączony z intensywnymi wymiotami może być objawem niedrożności przewodu pokarmowego, szczególnie u osób starszych. Największą uwagę należy skupić na bólach o niejasnej przyczynie, szczególnie jeśli taki ból zdarza się po raz pierwszy i jest stosunkowo ostry. Ból taki najczęściej zaczyna się okolicy środkowej brzucha, przechodzi na stronę prawą i może zwiastować zapalenie wyrostka robaczkowego. Nie można wtedy podawać nic do jedzenia ani stosować żadnych leków doustnych, szczególnie przeciwbólowych. Należy wezwać pogotowie albo pojechać do lekarza lub szpitala.

Kiedy bóle brzucha mogą być niepokojące i kiedy należy skontaktować się z lekarzem lub nawet wezwać pogotowie?

  • Gdy ból brzucha jest ostry i promieniuje na stronę prawą do dołu.
  • Gdy bólom brzucha towarzyszą wymioty, krew w stolcu lub wymiocinach, wysoka gorączka, trudności w oddychaniu, bóle w okolicach serca, bladość i osłabienie, trudności w oddawaniu kału i moczu.
  • Gdy ból brzucha rozpoczyna się lub występuje w nocy.
  • Gdy ból brzucha jest wyraźny lecz nietypowy.
  • Gdy ból brzucha powtarza się, a jego przyczyna nie została ustalona.
  • Gdy bóle brzucha pojawią się po uderzeniu (np. po wypadku drogowym).
  • Gdy ból brzucha nie ustępuje po krótkotrwałym samodzielnym leczeniu.

POSTĘPOWANIE W BÓLACH BRZUCHA

W bólu brzucha należy zastosować dietę lekkostrawną, gotowaną, przyjmować dużo płynów ale nie słodzonych np. nie pić wtedy soków z kartonów. Przy silnych bólach brzucha należy zrezygnować z jedzenia przez kilka godzin i obserwować czy wystąpią objawy dodatkowe, takie jak wymioty czy biegunka. Należy ogrzać brzuch w celu rozkurczenia się jelit. Można przyjąć któryś z leków opisanych w rozdziale o lekach stosowanych w bólach brzucha. W przypadku nieskuteczności takiego postępowania lub narastania objawów należy szybko skontaktować się z lekarzem.