BÓL I ZAPALENIE GARDŁA

BÓL I ZAPALENIE GARDŁA

- DRAPIE ALBO BOLI....

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

BÓL GARDŁA, WIRUSOWE ZAPALENIE GARDŁA

Ból gardła towarzyszy prawie każdej infekcji górnych dróg oddechowych. Gardło, podobnie jak nos, stanowi tzw. wrota zakażenia – miejsce pierwszego kontaktu organizmu z atakującymi go drobnoustrojami. Większość infekcji gardła to infekcje wirusowe, w których występują również inne objawy, takie jak katar, kaszel, podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie. Infekcje wirusowe nie wymagają leczenia antybiotykami i mogą być leczone objawowo, samodzielnie. 

ANGINA i paciorkowcowe zapalenie gardła

Najpoważniejszą infekcją bakteryjną gardła jest angina wywołana przez paciorkowce. Przebiega zazwyczaj gwałtownie z bardzo silnym bólem gardła, utrudniającym połykanie, wysoką gorączką oraz z powiększeniem migdałków i węzłów chłonnych szyjnych, które są bolesne. Często występuje również paciorkowcowe zapalenie gardła. Wszystkie objawy są podobne jak w anginie lecz zakażenie nie zajmuje migdałków. Charakterystyczny jest ból gardła (nie drapanie) oraz intensywnie czerwone gardło. Oba objawy są silniejsze niż wirusowym zapaleniu gardła. Właściwie rozpoznana angina lub pzciorkowcowe zapalenie gardła wymagają przyczynowego leczenia antybiotykami, które jest prowadzone wyłącznie przez lekarza.

KIEDY BÓL GARDŁA MOŻE BYĆ NIEPOKOJĄCY I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

  • Gdy ból gardła jest bardzo ostry i utrudnia połykanie oraz towarzyszy mu bolesne powiększenie węzłów chłonnych szyjnych i wysoka gorączka.
  • Gdy ból lub ewentualne powiększenie migdałka i węzłów chłonnych występuje po jednej stronie.
  • Gdy ból gardła promieniuje do twarzy, szyi lub ucha.
  • Gdy ból gardła jest jednym z objawów poważniejszej choroby i towarzyszą mu inne objawy, np. wysypka.

POSTĘPOWANIE W WIRUSOWYM ZAPALENIU GARDŁA

W wirusowym zapaleniu gardła należy przyjmować pokarmy półpłynne, łatwe do przełykania, w umiarkowanej temperaturze. Należy przyjmować dużo płynów, ponieważ ból się nasila w miarę wysychania śluzówki gardła. Można przyjmować kisiele lub siemię lniane dla pokrycia gardła śluzowatą warstwą łagodzącą. Następnym etapem łagodzenia objawów jest podawanie leków. W przypadkach silnego bólu podaje się leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Z reguły są one podawane z powodu ogólnych objawów infekcji, takich jak gorączka lub bóle mięśniowe. Należy o tym pamiętać i nie sięgać po ich następną dawkę z powodu bólu gardła.