BIEGUNKA

BIEGUNKA

- BIEGNĄCY PROBLEM....

Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj

BIEGUNKA

Biegunka jest stanem chorobowym polegającym na oddawaniu płynnych stolców w ilości większej niż 3 na dobę lub gdy występuje częste oddawanie płynnego stolca z krwią lub śluzem. Biegunka powstaje najczęściej w wyniku infekcji wirusowej jelit, taka biegunka jest najczęściej nieszkodliwa i ustępuje w ciągu 2-3 dni. Niekiedy przyczyną biegunki może być infekcja bakteryjna – ma ona wtedy z reguły cięższy przebieg (często z gorączką). Rzadsze przyczyny biegunki to stres (jelito drażliwe), przyjmowanie niektórych leków lub alergia na niektóre produkty spożywcze. Przeważnie biegunka pojawia się nagle i po kilku dniach ustępuje. W niektórych przypadkach może mieć jednak charakter przewlekły. Przewlekłej biegunce często towarzyszą powikłania, np. niedożywienie i osłabienie. Biegunka przedłużająca się ponad kilka dni wymaga konsultacji lekarskiej. Ostrej biegunce może towarzyszyć ból brzucha, gorączka i osłabienie; może także dojść do odwodnienia organizmu wskutek utraty płynów. Należy pamiętać, że dzieci, osoby starsze i upośledzone odwadniają się bardzo szybko. U noworodków, małych niemowląt i osób w bardzo podeszłym wieku odwodnienie może zagrażać życiu.

KIEDY OBJAWY BIEGUNKI SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

  • Gdy biegunka występuje u noworodka, niemowlęcia, osoby w podeszłym wieku lub chorującej na choroby przewlekłe oraz u kobiet w ciąży.
  • Gdy biegunce towarzyszy wysoka gorączka lub gdy biegunka wpływa na stan ogólny chorego i powoduje znaczne osłabienie.
  • Gdy w stolcu pojawia się krew.
  • Gdy podczas biegunki występują wymioty lub gdy biegunka jest tak gwałtowna, że nie jest możliwe uzupełnienie niedoboru płynów.
  • Jeżeli naprzemiennie występują biegunka i zaparcie.
  • Jeśli istnieje podejrzenie, że biegunka ma związek z przyjmowanymi lekami.
  • Jeśli biegunka trwa dłużej niż 2-3 dni, szczególnie u dzieci, osób w podeszłym wieku lub upośledzonych.
  • Jeśli dieta, nawodnienie i zastosowane doraźnie leki bez recepty nie pomagają.

POSTĘPOWANIE W BIEGUNCE

W przypadku łagodniejszej biegunki samo postępowanie dietetyczne i doustne nawodnienie skutecznie pozwala opanować objawy. W ostrej fazie biegunki powinno się oszczędzać jelita i jeść wyłącznie potrawy lekkostrawne, aczkolwiek nie należy stosować głodówki, która pogłębia niedożywienie w tym okresie. Podczas biegunki należy przyjmować dużo płynów w postaci płynów obojętnych (np. wody) i uzupełniać nawodnienie doustnymi płynami nawadniającymi dostępnymi w aptekach jako środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a stanowiącymi źródło elektrolitów. Nie należy pić płynów bardzo słodkich i soków owocowych. W biegunkach bakteryjnych potrzebne jest leczenie przeciwbakteryjne. W celu opanowania ostrej fazy biegunki można zastosować przeciwbiegunkowe leki bez recepty. Należy pamiętać, że są one przeznaczone wyłącznie do leczenia doraźnego. Nie należy ich stosować u małych dzieci – należy zawsze sprawdzić w ulotce dołączonej do opakowania od jakiego wieku można lek zastosować. W leczeniu biegunki wspomagająco stosujemy również probiotyki, aby przywrócić równowagę bakteryjną przewodu pokarmowego – patrz rozdział  PROBIOTYKI.