BEZSENNOŚĆ
CZWARTA NAD RANEM, MOŻE SEN PRZYJDZIE...
PROBLEMY Z ZAŚNIĘCIEM I NIESPOKOJNY SEN
Zaburzenia snu obejmują nie tylko trudności z zaśnięciem, ale także zaburzenia jakości samego snu, który może być zbyt krótki lub zbyt płytki. Zasadą jest, aby sen w nocy zapewniał nam wystarczający odpoczynek po aktywności w ciągu dnia. Długość snu zmienia się wraz z wiekiem – od około 8 godzin u dzieci i ludzi młodych do około 5 godzin u osób w podeszłym wieku. Z kolei im większa nasza aktywność w ciągu dnia, tym głębszy będzie sen.
Przyczyny zaburzeń snu są różnorodne i nie zawsze jednoznaczne. Najczęściej są spowodowane stresem lub przeciążeniem i w takich przypadkach w momencie wygaśnięcia przyczyny bardzo często zaburzenia snu ustępują. Mogą być związane z zakłóceniem rytmu snu, np. na skutek zmiany strefy czasowej lub w przypadku pracy w nocy. Nadużywanie alkoholu, kawy, palenie papierosów lub przyjmowanie narkotyków zakłóca ilość i jakość snu. Zaburzenia te mogą być także powiązane z występowaniem ciężkich i przewlekłych chorób lub stosowaniem niektórych leków.
Zaburzenia snu mogą być bardzo męczące i prowadzić do poważnych problemów natury psychicznej. Poza tym, długotrwałe zmęczenie może być bardzo niebezpieczne, np. podczas prowadzenia samochodu.
KIEDY ZABURZENIA SNU MOGĄ BYĆ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?
- Gdy zakłócenia snu pojawiły się niespodziewanie i istnieje podejrzenie, że są oznaką choroby.
- Gdy problemy ze snem stają się bardzo uciążliwe.
- Gdy zakłócenia snu są wywołane problemami psychicznymi i chce się o tym porozmawiać.
- Gdy zakłócenia snu mogą być spowodowane przyjmowanymi lekami.
- Gdy zaburzeniom snu towarzyszą inne objawy, np. zlewne poty w nocy lub utrata masy ciała - konieczna jest dalsza diagnostyka lekarska w celu ustalenia ich przyczyny.
- Jeśli brak jest poprawy po kilku tygodniach samodzielnego leczenia.